księgowość uproszczona

Co kryje się pod pojęciem księgowość uproszczona?

Zacznijmy od tego dla kogo przeznaczona jest księgowość uproszczona. Są to te firmy, których liczba obrotów oraz uzyskiwane dochody nie wymuszają prowadzenia skomplikowanych analiz czy szczegółowej dokumentacji. Uproszczona księgowość to karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany, a także podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Karta podatkowa a ryczałt ewidencjonowany

Chyba najprostsza z możliwych form opodatkowania. Płacony podatek z reguły nie jest zbyt wysoki, a ponadto jest on niezależny od dochodów. Karta podatkowa będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla tych działalności gospodarczych, które zatrudniają niedużą liczbę pracowników. Miesięczny podatek jest tutaj ustalany przez naczelnika US. Jest to zdecydowanie korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców z wysokimi zarobkami. Stracą na niej zaś Ci co osiągną stratę, bo ustalony podatek i tak będą musieli zapłacić.

W ryczałcie ewidencjonowanym przedsiębiorcy płacą podatek od osiąganego przychodu. Nie mogą zatem zmniejszać podatku poprzez koszty uzyskania przychodu. Przeznaczony dla przedsiębiorców z indywidualną działalnością gospodarczą lub dla spółki osobowej. Stawki ryczałtu są zróżnicowane ze względu na rodzaj działalności i wynoszą od 2% do 17%.

Podatkowa księga przychodów i rozchodów

To ewidencja księgowa, która służy do ukazywania operacji gospodarczych w sposób uproszczony. Należy w niej księgować każdego typu przychody, a także zakup towarów i wydatki takie jak wynagrodzenia oraz inne powiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Księgę przychodów i rozchodów mogą prowadzić osoby fizyczne z przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, które wybrały formę opodatkowania przychodu na zasadach ogólnych lub podatek liniowy. Księga przychodów i rozchodów jest również dla spółek jawnych i spółek cywilnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich. We wszystkich przypadkach przychody netto ze sprzedaży w ubiegłym roku obrotowym nie mogą przekroczyć dwóch milionów euro.

Koszt księgowości uproszczonej

Prowadzenie księgowości uproszczonej przez biuro rachunkowe jest wyraźnie tańsze niż prowadzenie księgowości pełnej. Orientacyjne ceny za księgowość można szybko sprawdzić na stronach internetowych biur księgowych. Chcąc z kolei otrzymać dokładny koszt usługi trzeba skontaktować się z wybranym biurem rachunkowym. Pracownicy takiej placówki szybko przygotują indywidualną ofertę obsługi dla klienta. W Krakowie można w tym celu nawiązać kontakt z Talented – biurem rachunkowym cieszącym się zaufaniem wielu klientów prowadzących biznesy w tym mieście.

Previous post Donald Trump stanie przed sądem w związku z aferą Stormy Daniels
Next post Krówki Ślubne: Tradycja, która Dodaje Słodyczy Twojemu Dniu